USB ile Çalışan Masaüstü Lamba Yapımı Projesi Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları

0
912 views
USB ile Çalışan Masaüstü Lamba Yapımı Projesi Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları
USB ile Çalışan Masaüstü Lamba Yapımı Projesi Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları

Bilgisayarın USB çıkışından faydalanarak şekilde görüldüğü masaüstü led lambası yapmak istiyorsanız BUYRUN DEVAM EDELİM.

cd kulanarak yapılan projelercd kullanarak yapılan projeler

fen projeleriteknoloji tasarım projeleri

Projemizde kullanacağımız malzemeler:

4 adet bozuk CD veya DVD. 7 tane 5mm parlak led diyot. 7 adet 68 ohm direnç (mavi,mor,siyah) USB ara bağlantı kablosu. İsteğe bağlı olarak switch (anahtar). Sert bakır tel. 5 adet boş pil. Havya ve lehim Muhtelif proje malzemeleri.

kolay projelerbasit projeler

İlk olarak birinci CD ye led diyotları takacağımız yerleri işaretliyeceğiz. Pergel yardımıyla delik yerlerini işaretliyoruz.

elektronik projelerelektronik projeler

CD üzerine led diyotların çap büyüklüğü kadar delik açıyoruz. 5 mm matkap ucu kullanarak delikleri açıyoruz. İsteğe göre farklı tasarım şekilleri oluşturan noktalara delik açabiliriz.

farklı tasarımilginç icat

Projenin elektronik devre kısmında pararel led diyot devresi kuracağız.Pararel devrede led diyotların pozitif ve negatif uçları uç uca birleşecek. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için BURAYA göz atabilirsiniz.Led diyotun uzun bacaklarını yani (+) uçlarını CD nin iç kısmına doğru büküyoruz.

elektronik devre projelerielektronik devre

Direnci şekilde görüldüğü led diyotun (+) pozitif bacağına lehimliyoruz.

Dirençlerin hepsini şekilde görüldüğü gibi lehimliyoruz.

kolay projelerbasit projeler

Direnç uçların hepsini birleştirip pararel devrenin pozitif çıkış ucunu tamalıyoruz.

Daha sonra led diyotların katot (-) bacak uçlarını birleştirip devremizin negatif ucunu çıkartıyoruz.

kendimiz yapalımproje örnekleri

Resimde görüldüğü gibi iki adet sert bakır kablomuzu (yaklaşık 30 cm uzunluğunda) kıvrımsal hale getirip birleştiriyoruz.

Daha sonra bakır uçların birine + diğerine – ucu bağlıyoruz. Sakın uçları karıştırmayın. Unutmamak için işaret atabilirsiniz.

kendimiz yapalımnasıl yapılır

Lehim işleminden sonra ikinci CD yi dirençlerin bulunduğu yüzeyin üzerine montaj ediyoruz. Böylece sistemin hoş görünmesini ve emniyetini sağlamış oluyoruz.

usb lamba nasıl yapılırlamba nasıl yapılı

Yukarıdaki resimlerden görüldüğü gibi üçüncü CD nin uygun bir yerine sert bakır kablonun montaj edilmesi için mart yardımıyla bir delik açıyoruz. Kablonun uçları açık kalacak şekilde sıcak silikon ile yapıştırıyoruz. Ağırlık oluşturup sistemin dengede durmasını sağlamak için boş pillerimizi üçüncü CD nin uygun yerlerine şekilde görüldüğü gibi yerleştiriyoruz.

yapım kuşağı projelerinasıl yapılır

Şimdi ise usb kablonun erkek kısmının (bilgisayara takılmayan uç) hazırlanmasına geldi. Erkek kısmı kesip kablo uçlarını açıyoruz. Burada kullanacağımız kablolar kırmızı (+) ve siyah (-) renkli kablolardır.

yapım kuşağı tasarımlarıyapım kuşağı örnekleri

USB kablomuzun kırmızı ve siyah uçlarını daha önceden işaretliğimiz sert bakır kablonun uçlarına lehimliyoruz. Dördüncü ve son CD mizi şekilde görüldüğü gibi üçüncü CD ile birleştiriyoruz. Switch takmak isteyen arkadaşlar bu cd üzerinde gerekli sistemi oluşturabilirler. Projemizi böylece tamamlamış oluyoruz.

teknoloji ve tasarım dersi projeleriteknoloji dersi projeleri

teknoloji tasarım projeleri

Projemiz kapalı iken ortamın ne kadar karanlık olduğunu bu resimde görebilirsiniz.

proje yapalımteknoloji ve tasarım

Buda sistem çalışırken ortamın aydınlık hali. Kullandığımız led diyotların parlak olması aydınlık oranını yükseltmektedir.

Hepinize kolay gelsin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here