Sınavlarda başarılı olmak için nelere dikkat etmeliyiz

0
166 views
İnternet Explorer İçin V9 Kaldırma Kesin Silme Yöntemi
İnternet Explorer İçin V9 Kaldırma Kesin Silme Yöntemi

Etiketler: sağlıklı ve başarılı olmak için nelere dikkat etmeliyiz, başarılı olmak için nelere dikkat etmeliyiz, öss de başarılı olmak için, össde nelere dikkat etmeliyiz, öss sınavında başarılı olmak için ne yapmak lazım, öss sınavında nelere dikkat etmeliyiz, saglıklı olmak için neler dikat etmeliyiz, sağlık ve başarılı olmak için nelere dikkat etmeliyiz, sınavda başarılı olmak için nelere dikkat etmeliyim, össde başarılı olmak için çalışma takvimi, öss nelere dikkat etmeli, başarılı olmak için sınavlarda nelere dikkat etmeliyiz, saglıklı ve basarılı olmak için neler dıkkat etmelıyız

Sınavlarda dikkat edilecek konular

Sınav yerinizi önceden görmelisiniz. Son güne bıraktığınız da bu sizi yersiz olarak endişelendirecektir
Konu ve sorulara odaklanma…Peki, odaklanma sorunu nasıl aşılır?*
-Rahat giysiler giymelisiniz. Giysilerin sınav sırasında seni meşgul
etmemeli.
-Endişelenmemelisiniz. Unutmayın ki sınava gereği gibi hazırlandınız.
Planlama yapmalısınız
Soruları kendi fikrinize ve mantığınıza göre değil soru metninde var olan ifadeye göre
çözmelisiniz.
Soruları dikkatli ve gereken hızda okumalısınız. Unutmamalısınız ki Soruyu çözmek için önce
anlamak gerekir.
Seçeneklerin hepsini okumadan cevap şıkkını işaretlememelisiniz.
Yapamadığınız sorulara soruyu çözme yakınlığına göre belirleyici
işaretler koyarak geçmeli tüm sorular bittikten sonra sırasıyla geri dönüp çözmelisiniz.
İşaretler şöyle olabilir:
+ konuyu biliyorum çözüme yakınım.
-çözebileceğimden emin değilim çok zorlandım.
?çözdüm ama cevabımdan emin değilim.
X hiçbir fikrim yok
Paragraf sorularında, önce soru cümlesini okumalı sonra paragrafı
okunmalı. Uzun soru zor soru demek değildir. Aksine uzun soru daha kolay
olabilir.
Altı çizili, koyu renkli , tırnak içindeki kelimelere ve ifadelere
dikkat etmelisiniz.
Hiçbiri, olamaz, değildir, yoktur, çıkarılamaz, gibi soru köklerinde
olan belirleyici kelimelere dikkat etmelisiniz.

SBS Sınavında Başarılı Olmak – SBS Sınavında Başarılı Olmak İçin Neler Yapmalı

Peki ilk kez uygulanacak bu sınavda nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle sınava başlamadan kitapçık türünü işaretlediğinizden emin olun. Sınavın ilk dakikalarında heyecanlı olmanız çok normal. Heyecanınıza değil, sorulara odaklanın. Bir süre sonra kendinizi sınava kaptıracak ve sürenin nasıl bittiğini anlamayacaksınız.

İşaret koyun

Sınavda boş bıraktığınız ya da emin olamadığınız soruların yanına belirgin işaretler koyun ki soruları bitirip geri döndüğünüzde hiçbirini gözden kaçırma ihtimaliniz kalmasın. Bir sizi çok zorluyorsa fazla zaman kaybetmeden ve soruyla inatlaşmadan bir sonraki soruya geçin. Bir soruyla fazla uğraşırsanız hem zaman kaybedersiniz hem de soru kafanıza kazındığı için diğer sorulara odaklanmanız zorlaşır. Kodlama yaparken hem kitapçıktaki soru numarasını hem de optikteki soru numarasını kontrol edin ki yanlış işaretleme ihtimali olmasın. Böylece boş bıraktığınız soruların sizi yanıltma ihtimali de kalmaz.

İyi okuyun

Sınavda zor sorular olabilir ama bu bütün soruların zor olduğu anlamına gelmez. Moralinizi bozmayın ve sınava devam edin. Unutmayın ki soru diğer adaylara da zor gelmiştir. Dikkatiniz dağılırsa ve soruyu anlayamadığınızı hissederseniz soruyu defalarca okumak yerine arkanıza yaslanıp 5-10 saniye gözlerinizi kapatın. Dikkatinizi daha kolay topladığınızı göreceksiniz. Soruyu sonuna kadar okuyun. Sonuna kadar okumazsanız, sizden ne istendiğini anlayamazsınız.

Bilmediğini boş bırak

Zamanı kontrol edin. Unutmayın, sınava cep telefonu ve hesap makineli saatle giremezsiniz. İşlemleri mümkün olduğunca kalemle yapın. Zihinden yaptığınız işlemlerde yanlış sonuca varabilirsiniz. Cevabını bilmediğiniz soruları boş bırakın. Unutmayın, üç yanlış bir doğruyu götürür.

Süreyi iyi değerlendirin

Sonuca değil sürece odaklanın. Sınav sonucunu düşünmek yerine, süreyi iyi değerlendirmeye çalışın. Etrafınızdakilerle ilgilenmeyin. Diğer adayların hızlı ilerlemesi, cevaplarının doğru olduğu anlamına gelmez. Çevrenizi izlemek dikkatinizi dağıtır, zaman kaybettirir. Sınavı erken bitirirseniz, yaptığınız işlemleri, optik formdaki işaretlemeleri kontrol edin. Sınav bitiminde optik formu teslim ederken yine kitapçık türünü işaretleyip işaretlemediğinizi kontrol edin.

Sınavın başlamasına kaç dakika kala okulda olmalıyım? Sınav salonuna saat 09.30’dan itibaren öğrenciler alınmaya başlanacak. Okula varış zamanınızı buna göre ayarlamalısınız. Geç kalma korkusuyla okula çok erken giderseniz, okul bahçesindeki bekleme süreniz sizi olumsuz yönde etkileyebilir, heyecanınızı artırabilir.

Sınava giderken nasıl giyinmeliyim?

Sınavda dikkatinizi dağıtacak veya sizi rahatsız edecek her şeyden mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Terlemek veya üşümek sınava odaklanmayı zorlaştırır. Bu yüzden kendinizi bulunduğunuz ortama göre ayarlayabileceğiniz şekilde giyinin. Tişört ve terlerseniz çıkarabileceğiniz bir hırka uygun olur. Mümkün olduğunca rahat hissedeceğiniz giysileri ve ayakkabıları tercih edin.

Sınav sonuç belgesinde hangi bilgilere yer verilecek?

Sorulara verilen yanıtlar,(doğru-yanlış-boş sayıları) yıl sonu başarı puanı ve davranış puanı yer alacak.

Sınav sonuçlarına itiraz etme hakkımız var mı?

Sınav sonuçlarının açıklanmasını takip eden 10 günde Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’ne dilekçeyle itiraz edebilirsiniz.

Yıl sonunda sınıf tekrarına kalan öğrenciler SBS’ye katılacak mı?

Sınıf tekrarına kalan öğrenciler sınava katılabilir. Öğrencinin aldığı en yüksek puan değerlendirmeye alınır.

OKS’de her dersin soru sayısı eşitti. SBS’de ise her dersin soru sayısı farklı bunun nedeni nedir?

Her dersin sınıf bazında haftalık ders saati sayısı farklı. Örneğin; Türkçe dersi tüm sınıflarda en fazla saati olan ders olduğu için SBS’de en fazla soru sayısı Türkçe dersinden gelecek.

SBS puanımı sonuçlar açıklanmadan önce tahmini olarak öğrenme imkanı var mı?

6. ve 7. SBS Puan Hesabı konumuzdan puanınızı hesaplayabilirsiniz…

Sınav Heyecanını Nasıl Yenmeli,Sınavda Nelere Dikkat Etmeli?

sınav heyecanını nasıl yenmeli?

Sınav başarısını düşüren heyecanı yenmek için şu hususlara dikkat edilmelidir:

***Sınava çalışmayı uzun bir zamana yaymalı,son günlere bırakmamalıdır.Sınavdan hemen önce öğrenilmiş konular topluca ve genel hatlarıyla tekrarlanır.Bu şekilde bilinenler pekiştirilir.

***Daha önceki sınavlarda çıkan sorular incelenmelidir.Özellikle seçme amacına yönelik sınavlarda(üniversite,Anadolu lisesi v.b),önceki sınav sorularının bulunup incelenmesi,yapılacak sınavın özelliği,soru tipleri,soruların güçlük derecesi,ne kadar zamanda cevaplanabildiği,hangi tür konulara ağırlık verildiği,ne tür ayrıntıların önem taşıdığı,v.b gibi noktalar,sınav için genel bir düşünce kazandırır.Sınav soruları aynı veya benzer nitelikte ekipçe hazırlandığından,bu husus çok önemlidir.

***Sınav için bol bol deneme yapmalıdır.Öğrencinin kendisini asıl sınavdaymış gibi farzederek denemeler yapması,sınav şartlarına hazırlanmasını sağlayacaktır.Soruları kendi başına,sınavda çıkanlar gibi ve aynı sınavdaymış gibi,üstelik saat tutarak cevaplandırmalıdır.Zamanı dikkatli kullanıp kullanmadığını,hangi sorularda takıldığını daha sonra gözden geçirerek kendini eleştirmelidir.Yapamadıklarını ve eksik olduğu konuları daha çok çalışarak öğrenmelidir.Deneme sınavı tecrubeli öğretmenlerle yapılırsa daha güzel olur.

***Sınav hakkında ön bilgi sahibi olmalıdır.Kaç soru sorulacak,ne kadar zaman verilecek ve hangi tip(testse kaç seçenekli,ayrıca yanlış doğruyu götürüyor mu?)öğrenilmelidir.

***Sınav sorularının cevaplanmasında genel prensip,iyi bilinen sorudan başlayarak cevaplamaktır.Heyecanı azaltır,kendine güveni arttırır.

***Sınavda sorular dikkatle okunmalı ve ne istenildiği tam olarak bilinmelidir.Unutulmamalıdır ki,sorunun anlaşılması problemin yarı yarıya çözülmesi anlamına gelir.

***Öğrenci açısından niteliği ne olursa olsun her sınav önemlidir.Öğrencinin sınava girerken kendisine güvenmemesi ve sınavı gözünde büyütmesi başarısını ne kadar olumsuz etkilerse,katıldığı sınavı küçümsemesi de aynı şekilde olumsuz etki yapar.Böylece sınavdan korkan ve sınavı bir ölüm-kalım olayı olarak gören öğrenci,soruların cevabını verirken hatırlamada,açıklayıcı yorum getirmede ve dikkatini toplamada güçlüklerle karşılaşacak ve sınav süresini gerektiği gibi kullanamayacaktır.

***Test talimatnamesini gerektiği gibi okumalıdır.

***Sınavı bir ölüm-kalım mücadelesi haline getirmemelidir.Sınav sonucunda başarısız olunabileceği düşüncesi,kişiyi fert olarak değersiz,hiçbir işe yaramayan,akılsız biriymiş fikrine saptırmamalıdır.”Kazanamazsam mahvolurum” “Hapı Yutarım” benzeri düşüncelerin,problemi çözmeye yararı olmaz.”Hayırlısı neyse o olsun”demeli,çok çalışarak başarıyı Yaradan’dan beklemelidir.Ailenin de bu konuda baskı yapmaması gerekir.”Sen elinden geleni yap,sonuç ne olursa olsun fark etmez”mesajı verilmelidir.

***Sınavın “Bilgilerin Ölçülmesi”olduğu,”Kişiliğinizin Değerlendirmesi” olmadığı bilinmelidir.

***Sınavda başarılı olunmadığı takdirde yönelebilecek ikinci bir amaç bulunmalıdır.”Olmazsa şunu yaparım,kursa giderim veya işe girerim”gibi.

***Sınav öncesi uykusuz kalmamalıdır.Sessiz ve karanlık bir odada uyumalı,iyice dinlenmelidir.Özellikle 24 saat önceden ders çalışmayı da keserek zihnini istirahate çekmelidir.

***Sabah hafif bir kahvaltı yapmalı,kan şekeri düşeceğinden sınava aç girilmemelidir.Bir bardak çay veya kahve içilmesinde de fayda vardır.

***Sınav odasına girmeden önce tuvalete gitmeli,uzun süre kalınacağı göz önüne alınarak bir sıkışıklığa meydan verilmemelidir.

Kaynak:Ergenlik Sorunları/Doç.Dr.Sefa Saygılı

Yeni ÖSS’de başarılı olmak için nelere dikkat etmek gerekir?

YENİ ÖSS’de başarılı olmak, bir sınavda başarılı olmak için gerekli tüm koşulları içinde taşımaktadır. Öncelikle sınava bilgi donanımı ve soru çözme becerileri bakımından hazırlanmak önkoşuldur.

Bilgi donanımını yeterli düzeye getirebilmek için ders bazında ihtiyaçları iyi belirlemek ve bunları giderecek çalışmalar yapmak gerekir. Daha sonra da yeterli düzeyde soru çözülmelidir. Çözülen testlerden sonra doğru bir değerlendirme yaparak olumlu sonuçları sürdürmek, varsa eksikleri giderecek çalışmalar yapmak gerekmektedir. Sınavda Başarı İçin Etkili Olan Etmenler

1. GÜÇLÜ BİR BİLGİ DONANIMI

2. SİSTEMLİ VE PROGRAMLI ÇALIŞMAK

3. DOĞRU VE SINAVA UYGUN SORULARLA BOLCA PRATİK

4. BİLİNÇLİ DEĞERLENDİRME VE DÜZELTME

5. MORAL BAKIMDAN İYİ HAZIRLIK- YÜKSEK MOTİVASYON SAĞLAMA

6. ISRAR ETMEK

7. SÜRE KULLANIMI KONUSUNDA YETKİN OLMAK – PRATİK DAVRANMAK

Sınav sisteminde değişikliğe gidildiği için psikolojik olarak iki tür tepki oluşabilmektedir. Bu tepkilerden biri bu değişikliğin niçin kendilerine denk geldiğine öfke duymak ve endişelenerek yılı kızgın ve moral olarak olumsuz geçirmeye yöneliştir. İkinci tepki ise belki yine biraz kızgınlık yaşamak; fakat değişikliği bizim dışımızdaki bir durum olarak kabul edip BEN NASIL DAHA İYİ HAZIRLANABİLİRİM diye çözüm üretmektir. Bu çözüme yönelik düşünce hem enerjimizi verimli kullanmayı hem de performansımızı tam kullanabilmeyi sağlayacaktır.

YENİ SİSTEM NASIL HAZIRLANMAYI GEREKTİRİYOR?

Yeni sınav sistemine göre öğrencilerin adım adım izlemeleri gereken hazırlanma süreci şöyle olmalıdır.
1 – SINAVI TANI
Alanını ve hazırlanacağın puan türünü iyi tanı, titizlikle değerlendir ve hedefini belirle.

2 – PUANINI NASIL ARTIRABİLECEĞİNİ DÜŞÜN
Sınavda hazırlanacağın bölümün sana neler kazandıracağına, hangi konularda kendini geliştireceğine ve nasıl daha iyi bir puan alabileceğine odaklan.

3 – PUANINI GELİŞTİRMEK İÇİN HANGİ DERSLERDEN NELER YAPMAN GEREKTİĞİNİ DÜŞÜN
Yeni sınavda hazırlandığın alanın puanını oluşturan dersleri dikkatle incele, hangi dersler sana ne kadar puan kazandıracak değerlendir. Çalışma sistemini buna göre biçimlendir.

4 – KENDİNİ SINAVA PSİKOLOJİK OLARAK HAZIRLA
Sistem değişikliği niçin senin döneminde yapıldı diye kızgın olabilirsin. Hatta bu sistemde eksiklerin olduğunu fark edebilirsin. Bunlara rağmen bu sistemin herkes için aynı koşulları yarattığını düşün ve sistemi doğru algılayıp doğru biçimde hazırlanmanın fark yaratacağına odaklan. Olumlu yönde düşünmeye ve çözüm arayan bir tutuma yönelmeye çalış.

5 – PLANLI – PROGRAMLI VE VERİMLİ ÇALIŞ
Yeni sınavda konu sayısı arttığı ve kapsam genişlediği için özellikle daha ayrıntılı ve dikkatli olman gerekiyor. Öğrenim gördüğün her dersi dikkatle dinle, derse katıl ve konuları çok iyi öğren. Öğrendiklerini tekrarla, pekiştir.

6 – SİSTEMLE ÖRTÜŞEN SORULARLA BOLCA PRATİK YAP
Öğrendiklerini sınava taşımanın yolu bolca tekrar ve en uygun sorularla öğrendiklerini pratik yapmaktır. Bunun için yeni sisteme en uygun sorularla kendini sına. Sonuçlarını iyi yorumla ve eksiklerini gider.

7 – KENDİNE GÜVEN VE MORALİNİ YÜKSEK TUT
Sınava hazırlanmak sabırlı, dikkatli ve özenli bir hazırlık gerektirir. Bu süreçte iniş ve çıkışlar olabilmekte, hayatını etkileyen her şey sınav hazırlığını da etkilemektedir. Bu nedenle kendini, hedeflerinden uzaklaştıracak durumlardan uzak tut.

8 – DENEME SINAVI SONUÇLARINI İYİ DEĞERLENDİR
Sınava hazırlıkta ölçme – değerlendirme ve düzeltme çok önemlidir. Doğru sorularla kendini sına, sonuçlarını doğru değerlendir, eksiklerini fark et ve düzelt.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here