Resimden Metin Yazıları Kopyalamak, Nasıl Kopyalanır, Gerekli Program

0
129 views
Resimden Metin Yazıları Kopyalamak, Nasıl Kopyalanır, Gerekli Program
Resimden Metin Yazıları Kopyalamak, Nasıl Kopyalanır, Gerekli Program

Bu yazıda bilgisayar kullanıcılarının hakkında çok az bildiği bir konuya resimden metin yazıları kopyalama konusuna değiniyoruz. Aşağıda resimden metin kopyalama, resimden yazı kopyalama, resimden yazıları nasıl kopyalanır, resimden yazı kopyalamak için gerekli program ile ilgili tüm bilgiler detaylarıyla verilmiştir.

Resimden yazı kopyalama

Çok sık olmaz ama bazen resimlerdeki yazıları kopyalamak isteyebilirsiniz. Eğer resimde kısa bir yazı varsa bunun için uğraşmaya değmez, elle yazabilirsiniz ancak bir de sırf yazıyla dolu bir resim düşünün. O zaman yapmanız gereken şey resimdeki metni kopyalamak olacaktır. Peki bir resimdeki yazıyı nasıl kopyalayabilirsiniz?

Gttext adındaki açık kaynak kodlu programla bu işlemi yapmak çok basit. Program bilinen çoğu resim formatını destekliyor. (jpg, bmp, png, gif ve daha fazlası)

Programın kullanımı da oldukça basit. Adım adım anlatalım.

1- Programı bilgisayarınıza indirip kurun. Kısa sürecektir zaten.

2- Programı masaüstündeki kısayoldan çalıştırın.

3- Metni kopyalamak istediğiniz resmi seçin ve açın.

4- Üstteki menüden 2. sırada yer alan metin kopyalama aracını seçin.

5- Metni dikdörtgen içine alın ve karşınıza gelen uyarıdaki yazıyla resimdeki yazı uyuşuyorsa continue seçeneğine tıklayın.

6- Metin kopyalandı. CTRL + V kısayoluyla bir yere yapıştırabilirsiniz.

Gttext resimden yazı kopyalama programını indirmek için tıklayınız:

Resimden metin kopyalamak

Bilgisayar ortamında yazacağınız uzun metinler, elinizde evrak(önce taramanız gerekecek) ya da bilgisayarınızda resim halinde bulunuyorsa üzülmeyin. Önce şuna tıklayıp JOCR isimli programı indiriyoruz. Bu küçük yazılım portatiftir ve kurulum gerektirmez. Programı çalıştırıyoruz, sonra metne dökülecek olan resim dosyamızı açıyoruz. Programda “Capture Region” tuşuna basıp text olarak çevrilecek olan metni seçiyoruz. Türkçe karakterleri düzgün çıkarmak için en alttan “Türkçe”yi seçmeyi unutmayın. Program ekranında seçtiğimiz alanı gördüysek “Recognize” tuşuna basıp .txt uzantılı dosyamızı alıyoruz.

Jpeg resimdeki yazıları kopyalama

ABBYY FineReader 11 ile taranmış bir resmi metin haline sıfır hata ile dönüştürebilir ve pek çok taranmış döküman üzerinde düzenleme yapabilirsiniz. Program Türkçe dil desteği, el yazısı desteği, gelişmiş ve kullanışlı arayüzü, profesyonel kullanımlar için pratik özellikleriyle ön plana çıkıyor. Program en karışık belgelerden, cep telefonuyla çekilmiş fotoğraflara kadar her türlü dökümanı en kusursuz şekilde yazıya aktararak, düzenlemenizi ve dilediğiniz formatta saklamanızı da sağlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here